гр. Павел баня
– Паметник на Цанко Минков Комитата(1856-1944) – най- младия четник от Ботевата чета,оцелял от множеството боеве и починал на 90 години в родния си край- Павел баня .
– Паметник на известния оперен певец Тодор Русев Мазаров(1905-1975г), който с великолепното си белканто разнася славата на българското певческо изкуство по света.
– Бряста – дърворезба
с. Габарево
– Джанановата къща – обявена за музей на културата и свободна за посещение от туристи.
В Джанановата къща в село Габарево през 1869г. е основан от Васил Левски местен революционен комитет. През 1992г. Общобългарския комитет “Васил Левски” и община Павел баня организират всяка година на 18 Юли в тази къща честване рождения ден на Апостола.
В къщата има постоянна художествена експозиция .
– Каменна църква “ Св. Георги Победоносец”
В центъра на селото се издига величествената сграда на църковния храм “Св. Георги Победоносец”, строена четири пъти, завършена и осветена през 1895г.
Според летописната книга на църквата, на мястото на сегашния олтар е имало малка църква вкопана в земята.По късно е бил построен по-голям храм с помощта на габарци през 1834г. За това свидетелства метален печат с образа на Св. Георги Победоносец. В този вид църквата просъществува до 1877г. когато е била опожарена заедно с цялото село от турските войски. Габаревци са побягнали към Балкана. И до днес това събитие се предава през поколенията, наричано “Бегът”.
След освобождението наред с възстановяването на собствените си къщи, построили отново и църковният храм, който просъществувал до 1885г. Четвъртото възстановяване и разширяване на църквата, вътрешното и доизграждане, изографисване, построяване на камбанарията е завършено през 1895г. Майстори от Трявна са я иззидали с каменна зидария с дебелина на стената до 1м. В тази църква през 1944г. Отец Христо Няголов скрил книгите от читалищната библиотека, като ги опазил от изгаряне.
– Радучевата къща
Друг съратник на Левски е бил Стефан Радучев, който му е давал подслон. И неговата къща е обявена за исторически паметник на културата. В момента е свободна за посещение всеки ден, като е открит ресторант, в който можете да се насладите на национална българска кухня
с. Турия
– Родна къща – музей на “Чудомир”- възстановена 1990година
Димитър Христов Чорбаджийски – ЧУДОMИР.
Завършил Художествената академия в София и започнал творческият си път, като карикатурист в столичният печат, след Първата световна война той се завръща в родния си край и се установява в Казанлък, където организира и първата си самостоятелна изложба. Учител, читалищен и музеен деятел, фолклорист, редактор, той като че ли се отдалечава от изобразителното изкуство.
– Зала “Нашенци” – постоянна експозиция
с. Скобелово
В работещата дестилерия “Дамасцена”, всеки посетител може да наблюдава производството на етерични масла, както по съвременни технологии, така и по начина на производство от преди 300 години.Заедно с това може да тества различните видове етерични масла, да се запознае с тяхното предназначение, да разгледа музейната експозиция от производство и съхранение на розово масло, както и етнографската от традиционни старинни занаяти, характерни за този край.Може да се разходи и почине сред красивите насаждения от декоративни рози, разположени в двора на чифлика.
Щраусовото ранчо „Четири сезона“ се намира в с. Скобелево, община Павел баня. Идеята на собствениците – Иво, Ани и Веселин Вълеви, се е родила преди 2 години и половина.
В момента те отглеждат осем щраусови семейства според изискванията на европейските стандарти. По данни екзотичните пернати достигат до 150 кг живо тегло, от което могат да се изкарат 60 кг чисто месо – филе. Женските снасят от 40 до 100 яйца на сезон с тегло от 1650 до 1800 грама всяко едно. И тъй като щраусовата ферма е единствената в областта, единствените щраусови специалитети могат да се опитат в щраусовото ранчо „Четири сезона“.
с. Тъжа
– Хижа Русалка е разположена в Стара планина, в живописното Тъжанско ждрело на надморска височина от 1100 метра. Разполага с 40 легла, разпределени в единични , двойни и тройни стаи. Непосредствената близост до национален парк “Централен балкан”, предлага множество туристически маршрути, разкриващи природни феномени и забележителности, като Кадемлийското пръскало, Бабското пръскало, Триногата и т. н.
– Родна къща – музей на “Чудомир”- възстановена 1990година
Димитър Христов Чорбаджийски – ЧУДОMИР.
Завършил Художествената академия в София и започнал творческият си път, като карикатурист в столичният печат, след Първата световна война той се завръща в родния си край и се установява в Казанлък, където организира и първата си самостоятелна изложба. Учител, читалищен и музеен деятел, фолклорист, редактор, той като че ли се отдалечава от изобразителното изкуство.
– Зала “Нашенци” – постоянна експозиция
Национален парк “Централен балкан”
Разположен е на площ от 716 кв/км в сърцето на България в централна Стара планина и обхваща вековни гори, прорязан е от шеметни водопади и дълбоки каньони, просторни билни пасища и низ от сурови върхове, сред които е и най- високия в Стара планина – вр. Ботев. Той е един от трите национални парка ( втори по големина).
Сред величествени пейзажи Националния парк опазва първични местообитания на редки и застрашени видове и съобщества, саморегулиращи се екосистеми, притежаващи изключително биологично разнообразие със световно значение за науката и културата. Девет строги резервата: Боатин, Царичина, Козя стена, Стенето, Северен Джендем, Пеещи скали, Соколна, Джендема, Стара река, заемат една трета от площа му.
Национален парк “Централен балкан” е една от най- ценните и най-големи европейски защитени територии.