Въпроси и отговори свързани с Административното обслужване /ГРАО/ в община Павел баня

Какво е работното време на Центъра за административно обслужване (ЦАО)?

Стандартно работно време от 8:00 до 17:00 часа (без прекъсване) от понеделник до петък.

Как да получа дубликат/препис от акт за гражданско състояние или многоезично извлечение?

Дубликат/препис от акт за гражданско състояние или многоезично извлечение се издава от населеното място в общината, където е регистрирано настъпилото събитие или от администрацията, в която се съхранява съответния акт. За актове за гражданско състояние, съставени след 2000г., дубликат/препис или многоезично извлечение се издава, въз основа на Националния електронен регистър на актовете по гражданско състояние, и може да бъде предоставен от всяка община, район или кметство. Право да получат акт за гражданско състояние имат лицата, за които се отнасят, законните им представители, техните наследници. В случаите, когато искания документ се отнася за друго лице, се представя нотариално заверено пълномощно. Производството по издаване започва с подаване на искане по образец, като заявителят представя документ за самоличност

Как да получа удостоверение за наследници?

Удостоверение за наследници  можете да получите от населеното място по последен постоянен адрес на починалото лице. За това е необходимо пряк наследник или изрично упълномощено лице да попълни искане за издаване на удостоверение за наследници. В искането се попълват всички известни на подателя наследници на наследодателя, включително и починалите, както и техните наследници.

Как да получа документ удостоверяващ гражданското ми състояние?

Документ  удостоверяващ гражданското  състояние (удостоверение за семейно положение, съпруг/а и деца, за родствени връзки, за сключване на граждански брак в чужбина) на лице можете да получите от всяка община в Република България. За целта  е необходимо да се подаде искане. В случаите, когато искания документ се отнася за друго лице, се представя нотариално заверено пълномощно. За починали лица, удостоверения за гражданското им състояние се издават на техните наследници или на лица упълномощени от тях. При издаване на удостоверение за сключване на брак от български гражданин в чужбина е необходимо да се представи документ за семейното положение на лицето, с което българският гражданин ще встъпи в брак и писменото му съгласие за вписване на данните в документа, заедно с легализиран превод на български език със заверка от нотариус на подписа на преводача.

Какви документи са необходими за промяна на настоящ/постоянен адрес?

За да си направите адресна регистрация на територията на община Павел баня е необходимо:

  • Да попълните заявление за настоящ/постоянен адрес
  • Собственикът на имота да подпише декларация за съгласие за регистрацията Ви в неговия имот.
  • Да представите нотариален акт на имота, ползващ се за жилищни нужди.
  • Заявленията се подават лично или се представя нотариално заверено пълномощно.

Въпроси и отговори свързани с Административното обслужване /Устройство на територията/ в община Павел баня

Какво е работното време на Центъра за административно обслужване (ЦАО)?

Стандартно работно време от 8:00 до 17:00 часа (без прекъсване) от понеделник до петък.

Какво е скица на имот и как мога да се снабдя?

Скицата е извадка от действащият кадастрален и/ или регулационен план на населеното място с границите на поземления имот. Услугата се извършва от Агенцията по кадастър или от общинска администрация.

Какво е подробен устройствен план?

Подробните устройствени планове (ПУП) определят конкретното предназначение и начин на устройство на отделните поземлени имоти. Предвижданията на ПУП са задължителни и трябва да се съобразим с тях при започване на строителство.

Каква е разликата между поземлен имот (ПИ) и урегулиран поземлен имот (УПИ)?

  • Поземления имот е част от територията, определена с граници съобразно правото на собственост, представляваща единица от кадастралния план.
  • Урегулиран поземлен имот е поземлен имот, за който с подробен устройствен план са определени граници, достъп от улица, път или алея, конкретно предназначение и режим на устройство.

Възможно ли е да се разделят или обединяват поземлени имоти (ПИ)?

  • Да, възможно е при спазване на градоустройствените нормативи. В общият случай това става с разработване на ПУП, като при определени условия, от един ПИ биха могли да се образуват няколко УПИ и обратно – за два или повече ПИ може да бъде отреден един урегулиран поземлен имот.

Възможно ли е да се разделят или обединяват урегулирани поземлени имоти (УПИ)?

  • Да, възможно е при спазване на градоустройствените нормативи. Това става с разработване на изменение на ПУП.

Какво е виза за проектиране? Кога и защо е необходима?

  • Виза за проектиране се издава от Главния архитект на общината и представлява копие (извадка) от действащ подробен устройствен план с обхват поземления имот и съседните му поземлени имоти. Визата е необходима за започване на проектиране. Изключение правят обектите на техническата инфраструктура, за които не се издава виза за проектиране.

Какви са видовете строежи?

  • Видовете строежи са категоризирани в чл.137 от Закона за устройство на територията. Разделени са в шест категории, в зависимост от характеристиките, значимостта, сложността и рисковете при експлоатация.

Искам да започна строителство. С какви документи трябва да разполагам?

  • Строителството се извършва, само ако е разрешено, съгласно Закона за устройство на територията. Когато става въпрос за обект, който има характеристиките на строеж, е необходимо да бъде издадено разрешение за строеж от Главния архитект на общината.За издаване на разрешение за строеж е необходимо да се подаде заявление, придружено от квитанция за платена такса и одобрен инвестиционен проект.Не са строежи преместваеми обекти за търговски и други обслужващи дейности като: павилиони, кабини, маси и др. Сред строежите не попадат рекламите, информационните и монументално-декоративните елементи а също и елементите на градското обзавеждане, които не са трайно свързани с терена. За тези обекти се издава разрешение за поставяне.

Как мога да поставя временен преместваем обект в собствен имот – УПИ и земеделска земя?

За поставяне на временен преместваем обект в собствен имот УПИ, находящ се в границите на населено място, е необходимо да се подаде заявление с искане за скица и виза по чл. 140 от ЗУТ, придружено с копие на документи за собственост, при необходимост удостоверения за наследници, копие от актуална скица от АГКК (в случай, че за територията има цифров кадастър). За земеделска земя е необходимо да се подаде заявление с искане за скица и виза по чл. 140 от ЗУТ, придружено с актуална и оригинална скица на имота, копие на документи за собственост, при необходимост удостоверения за наследници, решение за промяна на предназначението на земеделска земя. В заявлението е препоръчително да се направи кратко описание на искането – местоположение на обекта, предназначение, размери и др. Възможно е да се изискат и други допълнителни документи в зависимост от конкретния случай, за което заявителят ще бъде уведомен.

Какво представлява инвестиционния проект?

Инвестиционен проект е проект, който е предназначен за строителство на обекти. Инвестиционните проекти могат да се възлагат и изработват във фази „идеен проект“, „технически проект“ и/или „работен проект“. Обхватът и съдържанието се определят от вида, предназначението, големината и местоположението на проектираните обекти.

Какъв е реда за одобряване и съгласуване на инвестиционен проект (проект за строителство на сграда или подземни комуникации)?

След като за инвестиционните проекти е извършена предварителна оценка за съответствие (с приемане от общински експертен съвет по устройство на територията или комплексен доклад, съставен от регистрирана фирма-консултант), те се съгласуват и одобряват от главния архитект и са основание за издаване на разрешение за строеж. За одобряване и съгласуване на инвестиционните проекти се подава заявление, придружено с проектите по всички части и изготвената оценка за съответствие.

Какво следва, след като имам одобрен инвестиционен проект?

Въз основа на одобрени съгласуван инвестиционен проект, се подава заявление за издаване на разрешение за строеж. Компетентният орган, който го издава е Главният архитект на общината. В разрешението се вписват всички фактически и правни основания за издаването му, включително заплатената такса. Размерът на таксата е определена от наредба, приета от Общинския съвет.

Имам разрешение за строеж, но не съм започнал строителство. В сила ли е разрешението за строеж и до кога?

Разрешението за строеж губи правно действие, когато:

  • в продължение на 3 години от влизането му в сила не е започнало строителството;
  • в продължение на 5 години от започване на строителството не е завършен грубият строеж, включително покривът на сградите;
  • в продължение на 10 години от започване на строителството на елементи на техническата инфраструктура то не е завършено или не е завършен грубият строеж, включително покривът на сградите за обекти I и II категория, за националните обекти, за обектите с национално значение и за обектите с първостепенно общинско значение.

Строежите, за които разрешението за строеж е загубило действието си, могат да бъдат осъществени след презаверяване на разрешението за строеж в 3-месечен срок след изтичане на съответния срок на валидност. Разрешението за строеж може да се презаверява само веднъж – за подновяване на срока за започване на строежа или за подновяване на срока за завършване на строежа. Одобреният инвестиционен проект губи правно действие, ако разрешението за строеж не бъде презаверено, както и когато презавереното разрешение за строеж е загубило правно действие.

Въпроси и отговори свързани с Административното обслужване /Местни данъци и такси/ в община Павел баня

Какво е работното време на Центъра за административно обслужване (ЦАО)?

Стандартно работно време от 8:00 до 17:00 часа (без прекъсване) от понеделник до петък.

Какви данъци се плащат на общината от гражданите съгласно Закона за местните данъци и такси?

Гражданите заплащат следните данъци:

  • Данък върху недвижимите имоти, съгласно чл.14 от ЗМДТ;
  • Данък върху наследствата, съгласно чл.32 от ЗМДТ;
  • Данък при придобиване на имущества по дарение и възмезден начин, съгласно чл.44 от ЗМДТ;
  • Данък върху превозните средства, съгласно чл. 54 от ЗМДТ;
  • Патентен данък, съгласно чл.61з от ЗМДТ

На колко вноски мога да платя данъка на колата си?

Данъкът върху превозните средства се плаща на две равни вноски в следните срокове: до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим. На предплатилите до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто.

За превозните средства, придобити или регистрирани за движение през текущата година, данъкът се плаща в двумесечен срок от датата на придобиването им, съответно на регистрацията им за движение, в размер 1/12 част от годишния данък за всеки месец до края на годината, включително месеца на придобиването, съответно на регистрацията им за движение.

Като лице с увреждане, плащам ли данък върху превозното средство?

Не – при условие, че сте лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто и превозното средство е с обем на двигателя до 2000 куб.см и с мощност до 117,64 kW.

Какви местни такси се плащат на общината от гражданите съгласно Закона за местните данъци и такси?

Гражданите заплащат следните местни такси:

–  за битови отпадъци;

–  за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна;

–  за технически услуги;

–  за административни услуги;

–  за откупуване на гробни места;

По какъв начин могат да бъдат заплатени задължения към Община Павел баня?

Плащания могат да се извършват:

  • на място в звено „Местни данъци и такси“- гр. Павел баня, ул. „Освобождение“ № 15
  • чрез ПОС – терминал
  • на касите на „EasyPay“;
  • „Български пощи“ ;
  • във всяка търговска банка. При плащане с банков превод се посочва кода на задължението и банковата сметка в БАНКА „ УНИКРЕДИТ БУЛБАНК” КЛОН КАЗАНЛЪК, обслужваща община Павел баня;